2. ÕPITULEMUSTE HINDAMISE KORRALDUS

2.1 Hindamisest teavitamine

2.1.1 Hindamise põhimõtteid tutvustavad õpilastele klassiõpetajad ja aineõpetajad õppeperioodi (trimestri või poolaasta) alguses. Ainepõhised hindamise põhimõtted on kirjas ka Stuudiumis ainepäevikus. 

2.1.2 Käitumise ja hoolsuse hindamise põhimõtteid tutvustab ja tuletab õpilastele meelde klassijuhataja trimestri alguses.

2.1.3 Vähemalt ühel korral trimestris viib klassijuhataja õpilastega läbi õppeedukuse ja käitumise (sh hoolsuse) analüüsi. Õpilane saab hinnetelehe, mis tagastatakse vanema allkirjaga klassijuhatajale kokkulepitud ajal.

2.1.4 Õpilase hinded tehakse õpilasele ja vanemale teatavaks Stuudiumi kaudu.

2.1.5 Kirjalike tööde hinnetest teavitatakse õpilasi Stuudiumi vahendusel 10 tööpäeva jooksul pärast töö sooritamist. Erandjuhuna kooskõlastab õpetaja kokkuleppel õpilastega pikema hindest teavitamise aja.

2.1.6 Kokkuvõtvatest hinnetest teavitatakse lapsevanemat Stuudiumi kaudu 1. klassis iga poolaasta lõpul ja 2.-9. klassis iga õppetrimestri lõpul. Õppeaasta lõpus saab õpilane klassitunnistuse trükitud kujul.

 

2.2 Õpitulemuste hindamine jaguneb: 

2.2.1 Õpiprotsessi hindamine (protsessihinne) 

  • Protsessihinne on üksiktulemuse hindamine õppimise korrigeerimise eesmärgil.
  • Protsessihinded võib koondada arvestuslikuks hindeks. 
  • Protsessihindega hinnatavast ülesannetest teavitab õpetaja ette eelmisel tunnil, kui hinnatakse kodust tööd; tunni alguses, kui hinnatakse tunnitööd. 

2.2.2. Arvestuslik hindamine (arvestuslik hinne) 

  • Arvestuslik hinne on ühe terviku aineosa nõutavatele tulemustele õpitulemustele hinnangu andmine, näiteks kontrolltöö, praktiline töö, referaat, iseseisev mahukas töö. 
  • Arvestuslikult hinnatavate ülesannete täitmine on kõikidele õpilastele kohustuslik.
  • Arvestuslikud hinded on Stuudiumis tähistatud esiletõstega. 
  • Nõutavad teadmised ja oskused, mida arvestuslikult hinnatakse, samuti nende kontrollimise vormi teatab õpetaja õpilastele trimestri algul ainepäeviku kaudu. 
  • Arvestuslikult hinnatava töö toimumise ajast teavitatakse ette vähemalt 5 õppepäeva ja lisatakse kontrolltööde kalendrisse. 
  • Arvestuslike hinnete üle peetakse Stuudiumis kontrolltööde kalendrit. Õpilasel võib ühel päeval olla üks ning nädalas kolm arvestuslikku tööd. 
  • Kui õpilane on puudunud õppeperioodi tundide arvust 40% ja enam, on aineõpetajal õigus nõuda kogu õppeperioodil õpitu ulatuses arvestust.

2.2.3. Kokkuvõttev hindamine (trimestrihinne ja poolaastahinne, aastahinne) 

  • Õppeainet, mida on 1 ainetund nädalas, hinnatakse kokkuvõtvalt poolaastahindega. Õppeaine, mida on kaks või enam ainetundi nädalas, hinnatakse kokkuvõtvalt trimestrihindega. 1. klassis hinnatakse kokkuvõtvalt poolaastat.
  • Kokkuvõttev hinne koostatakse eelnevalt teatavaks tehtud nõutavate õpitulemuste põhjal. 
  • Õppeülesanded ja hindelised tööd, mille järgi kokkuvõttev hinne kujuneb, on õpilastele teada hindamisperioodi (trimester või poolaasta) alguses. 
  • Arvestuslikke töid, mille alusel pannakse välja käesoleva trimestri kokkuvõttev hinne, ei ajastata kokkuvõtva hinde väljapanemisele eelnevale 10le tööpäevale. Arvestuslikke töid võib teha, kuid hinne läheb järgmisesse trimestrisse. Käesolevasse trimestrisse võib hinde panna vaid õpilastega kokkuleppel.
  • Aastahinne pannakse välja antud õppeaasta jooksul saadud trimestri või poolaastahinnete alusel enne õppeaasta lõppu. 
  • 9. klassi õpilasele pannakse aastahinded välja hiljemalt 1. juunil, välja arvatud õppeainetes, milles õpilane jäetakse täiendavale õppetööle.

2.2.4  Kui töö sooritamise käigus tuvastatakse õpilase poolt kokkuleppe väliselt kõrvalise abi kasutamise või mahakirjutamise, on õpetajal õigus hinnata seda tööd hindega “1”. 

2.2.5 Kui töö hindamise käigus tuvastatakse, et tegemist on plagiaadiga, siis õpetajal on õigus hinnata sooritust hindega “1”.

  •  Järelvastamise ja hinde parandamise kord
    1. Õpilasel on õigus oma õpitulemusi parandada järelvastamisel.
    2. Õpiülesannete järelvastamised toimuvad aineõpetajaga kokkulepitud ajal.  Kirjalikke töid on võimalik sooritada järelvastamise klassiruumis. 
    3. Õpilane, kellel jäi arvestuslikult hinnatav või muu kohustuslik ülesanne õigeaegselt täitmata, vastab selle järele 10 õppepäeva jooksul peale töö toimumist või õpetajaga kokkulepitud ajal. Töö sooritamisel kustutakse Stuudiumist sümbol „T“, ning lisatakse järelvastamisel saadud hinne uue hindena.
    4. Kui õpilane puudub koolist haiguse tõttu, sooritab ta järel- ja parandustöid peale tervenemist kümne õppepäeva jooksul, aineõpetajaga kokkuleppel võib tööde sooritamist edasi lükata.
    5. Kui õpilane jätab arvestuslikult hinnatava vm kohustusliku ülesande õigeaegselt mõjuva põhjuseta järele vastamata, kustutakse Stuudiumist sümbol „T“ ja märgitakse talle Stuudiumis hinne “1”. Õpetajal õigus keelduda konkreetse töö hilisemast järelevastamisest.
    6. Õpilane, kes täitis arvestuslikult hinnatava vm kohustusliku ülesande tulemusele “1”, “2” või “3” või samaväärsele sõnalisele hinnangule, täidab vastava ülesande uuesti hinde teadasaamisest kümne õppepäeva jooksul. Uus hinne kantakse Stuudiumisse parandushindena. Hinnet on õpilasel võimalus parandada üks kord.
    7. Õpilasel on võimalus õpetajaga kokkuleppel positiivseid õpitulemusi parandada 10-ne tööpäeva jooksul peale hinde teada saamist, kui õpilasel pole õppeaines ühtegi puudulikku hinnet ega tegemata tööd, on töötanud tunnis kaasa ja täitnud kodused ülesanded. Aineõpetaja võib määrata selleks eelnevalt kohustusliku eeltöö. Stuudiumisse kantakse sisse uuesti sooritatud töö tulemus parandushindena (ka madalam).

  •  Stuudiumi ainepäevikute sissekanded
    2.4.1. Tunnist puudumisel vanema tõendi või teadmata põhjuse korral märgitakse “P”

2.4.2. Tunnist puudumisel muu ülesande täitmise, õpilasvõistlusel osalemise või õpetaja vabastuse korral märgitakse “V”.

2.4.3. Tegemata koduse töö puhul märgitakse “K”.

2.4.4. Hinnatud ülesande juurde märgib õpetaja, mida hinnati ja vajadusel kirjeldab hinde kujunemist. 

2.4.5. Arvestuslikud hinded kantakse Stuudiumi eri tähistusega.

2.4.6. Õpilasele, kes ei sooritanud arvestuslikku tööd, märgitakse tegemata töö Stuudiumi hinde kohale märkega „T“.
2.4.7. Kui õpilane ei soorita tegemata jäänud arvestuslikku tööd nõutavaks tähtajaks,  märgitakse stuudiumisse hinne “1”.
2.4.8. Poolaasta 1. hinne märgitakse tunnistusel II trimestri veergu ja 2. hinne III trimestri veergu.  

2.4.9 Stuudiumis kasutatakse täiendavalt tähelepanu suunamiseks märgistust “!” koos kommentaariga.